5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

Την Δευτέρα 15/10/2018, το σχολείο μας συμμετέχοντας ενεργά στην 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018 με σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ»,  πραγματοποίησε επίσκεψη- περίπατο στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Παμπελοποννησιακού Σταδίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την δυνατότητα να προπονηθούν σε αθλήματα όπως το πινγκ-πονγκ,  η ποδηλασία, η πάλη, η τοξοβολία, το ράγκμπυ..

Κεντρικός στόχος της επίσκεψης ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις.

Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτιώνει τη φυσική κατάστασης των παιδιών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

No Images found.