Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Εορτάζοντας την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας, το 5ο ΓΕΛ Πατρών, επισκέφθηκε το Παμπελοποννησιακό Στάδιο στης πόλη μας, το οποίο εγκαινιάστηκε φιλοξενώντας αγώνες των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας, το 2004.

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δείξουν τις ικανότητές τους στα αγωνίσματα αλλά και στους παραδοσιακούς χορούς, αναπόσπαστο κομμάτι των εορτασμών των Ολυμπιακών αγώνων από την αρχαιότητα έως σήμερα.

Οι Έφηβοι Ευρωβουλευτές του σχολείου μας, παρουσίασαν τις σκέψεις τους στην ολομέλεια των μαθητών για το νόημα των Ολυμπισμού, ως κήρυκες της έναρξης των Αγώνων. Οι Junior Ambassadors προβληματίστηκαν για την μετεξέλιξη του αθλητικού ιδεώδους από την εποχή της ευγενούς άμιλλας και της ανακωχής, στη σύγχρονη εποχή του έντονου ανταγωνισμού και της εμπορευματοποίησης των ολυμπιακών αξιών.

video1, video2, video3, video4, video5, video6 , video7, video8