ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΟΜΑΔΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ

Το 5ο Γενικό Λύκειο Πατρών, συμμετείχε με επιτυχία στο 8ο Διεθνές Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, με θέμα τη «Θέση της Γυναίκας στην Αρχαία Αθήνα και τη Ρώμη» από 27
Νοεμβρίου έως 1 Δεκεμβρίου 2023
.

Οι μαθητές του σχολείου μας, επίσης, ξεναγήθηκαν σε τοπόσημα παγκόσμιας πολιτιστικής ακτινοβολίας στη Ρώμη και επισκέφθηκαν το Βατικανό.

Προηγουμένως γνώρισαν τη Νάπολη και ξεναγήθηκαν στην Πομπηία ενώ η περιήγησή μας ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στην καστροπολιτεία του κρατιδίου του Αγίου Μαρίνου.

Η συμμετοχή του σχολείου μας στο συνέδριο της Ρώμης αποτελεί μέρος των δράσεων για τη Φυλετική Ισότητα, άξονα του Ευρωπαϊκού προγράμματος European Parliament Ambassador School.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν.

Παρακολουθήστε την συμμετοχή-παρουσίαση των μαθητών/τριών μας στο συνέδριο, στο video

Την εισήγηση στο συνέδριο επιμελήθηκαν οι καθηγητές και οι καθηγήτριες:

Χρήστος Μουτάφης, Φιλόλογος Ελεάννα Σαλούστρου, Βιολόγος Βασιλική Δαβάνου, Μαθηματικός-Πληροφορικής Χρήστος Φελούκας, Φιλόλογος.

« από 2 »