Εργασίες Λογοτεχνίας – Β΄Τετράμηνο

Οι μαθητές/τριες  των τμημάτων Α1 και Α3, κατά τη διάρκεια του Β΄ τετραμήνου,  με την παρότρυνση και επιμέλεια της καθηγήτριας τους Πετροπούλου Σταυρούλας ΠΕ02, εκπόνησαν μια πρωτότυπη εργασία (ομαδική ή ατομική) στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας. Συγκεκριμένα δημιούργησαν το δικό τους  βιβλίο στηριζόμενοι στη βιογραφία και στο έργο νεοελλήνων ποιητών (πρώτο ενικό πρόσωπο- αυτοβιογραφία), με αποτέλεσμα  τη σύνδεση των μαθητών/τριών με τη νεοελληνική ποίηση, ανακαλύπτοντας ταυτόχρονα την αξία της συνεργασίας προκειμένου να επιτύχουν τον τελικό στόχο τους. Ενδεικτικά παρουσιάζονται εργασίες των μαθητών/τριών και από τα δύο τμήματα.

Επιπλέον παρουσιάζεται και η δημιουργική προαιρετική εργασία του μαθητή Γιαννέα Κωνσταντίνου του Α2 στην Αρχαία Ελληνική Γραμματεία και συγκεκριμένα σε αποσπάσματα των Ελληνικών του Ξενοφώντα τα οποία οπτικοποίησε με σκίτσα του.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ