Junior European Parliament Ambassadors της Α΄ Λυκείου του σχολείου μας

Οι νέοι Junior European Parliament Ambassadors της Α΄ Λυκείου του σχολείου μας είναι πλέον έτοιμοι να αναλάβουν δράση!
Η διαδικασία επιλογής τους ολοκληρώθηκε, λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος των μαθητριών και των μαθητών του σχολείου μας, για να συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ευρωκοινοβουλίου- EPAS, μέσα από μια διασκεδαστική όσο και παιδαγωγική δράση.
Οι μαθητές κλήθηκαν να συμπληρώσουν ένα διαδικτυακό ερωτηματολόγιο σχετικά με τα ανθρώπινα δικαιώματα και την κλιματική αλλαγή, άξονες ενδιαφέροντος της Ευρωβουλής.
Τα παιδιά με την καλύτερη τελική βαθμολογία, έχουν ήδη πάρει θέση στα έδρανα ανάμεσα σε όλους τους εφήβους Ευρωβουλευτές από όλα τα κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Οι τέσσερις νέοι Junior European Parliament Ambassadors του 5ου ΓΕΛ Πατρών είναι οι:
Γεροπούλου Χριστίνα
Γαλανού Ασπασία
Τρανταφυλλόπουλος Φώτιος- Παναγιώτης
Σαμαρτζής Παναγιώτης

Η παιδαγωγική ομάδα του EPAS του σχολείου μας συγχαίρει όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους (και ιδιαίτερα τους επιλεχθέντες). Η δημοκρατία είναι μια ενεργή και συμμετοχική διαδικασία, κάθε ημέρα, για όλους τους πολίτες της Ευρώπης.