Ενημέρωση από εκπροσώπους του τμήματος θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πατρών στους μαθητές της Γ τάξης

Τμήμα Θεατρικών Σπουδών

Ίδρυση 1989 | Έδρα: Πάτρα

http://www.theaterst.upatras.gr/ | 2610962925 | theatrical-studies@upatras.gr

Διάρκεια φοίτησης: 4 έτη

Προσφερόμενες σπουδές: Προπτυχιακές, Μεταπτυχιακές, Διδακτορικές

ΣΚΟΠΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Το Τμήμα Θεατρικών Σπουδών είναι από τα παλαιότερα της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών. Ιδρύθηκε το 1989 βάσει του Π.Δ. 378/89, κεφ. Β΄, Άρθρο 4, και άρχισε να δέχεται φοιτητές το ακαδημαϊκό έτος 1992-1993.

Περιλαμβάνει Πρόγραμμα Προπτυχιακών και Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών. Στόχος των δύο προγραμμάτων είναι να εκπληρώσουν την αποστολή του Τμήματος όπως αυτή προσδιορίζεται στο Προεδρικό Διάταγμα Ίδρυσής του:

α) Να καλλιεργεί και να προάγει την επιστήμη του θεάτρου με την ακαδημαϊκή και εφαρμοσμένη διδασκαλία, έρευνα και αναζήτηση.

β) Να παρέχει στους φοιτητές του τα απαραίτητα εφόδια πουεξασφαλίζουν την άρτια κατάρτισή τους για την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.

γ) Να συμβάλλει στην ανάπτυξη της θεατρικής αγωγής και αντίληψης του λαού και στη συνειδητοποίηση για το ρόλο και τη σημασία του θεάτρου στη ζωή.

δ) Να συμβάλλει ποικιλότροπα στην ανάπτυξη του πολιτιστικού επιπέδου του τόπου, αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες προς την κατεύθυνση αυτή.

Με επίκεντρο την μελέτη του αρχαίου θεάτρου, το Τμήμα δραστηριοποιείται σε ένα σύνολο διαφορετικών ερευνητικών πεδίων που προάγουν την επιστήμη του θεάτρου (ιστορία, θεωρία και ερμηνεία του θεάτρου, ανάλυση της θεατρικής παράστασης) και καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα των ανθρωπιστικών σπουδών:

• αρχαίο ελληνικό θέατρο και αρχαία ελληνική γραμματεία,
  • νεότερο ελληνικό, ευρωπαϊκό και αμερικανικό θέατρο,
  • αρχαιολογία του αρχαίου θεάτρου,
  • νεότερη ελληνική και ευρωπαϊκή λογοτεχνία,
  • θεωρία της λογοτεχνίας,
  • ιστορία του κινηματογράφου,
  • θεωρία του χορού
  • και ιστορία της τέχνης.

Η έρευνα του Τμήματος επικεντρώνεται στα παραπάνω πεδία. Παράλληλα, το Τμήμα δραστηριοποιείται ερευνητικά και στην πρακτική του θεάτρου, με εργαστήρια στους τομείς  της υποκριτικής, της σκηνοθεσίας, της σκηνογραφίας, της θεατρικής γραφής και της δραματουργίας σε παράσταση.