08/03/24 Ενημέρωση από ΕΚΑΒ για πρώτες βοήθειες στους καθηγητές και στους μαθητές της Γ τάξης.

Στις 08/03/24 στο σχολείο μας έλαβε χώρα επιμορφωτική εκδήλωση με θέμα την ενημέρωση και παροχή γνώσεων στις πρώτες βοήθειες.

Ειδικά καταρτισμένοι  επιστημονικοί εκπρόσωποι του ΕΚΑΒ απευθυνόμενοι στους μαθητές μας τόνισαν την ανάγκη απόκτησης βασικών γνώσεων στις πρώτες βοήθειες σε περίπτωση πνιγμού, τραυματισμού, λιποθυμικού επεισοδίου, επιληπτικού ή άλλου επεισοδίου.

Στόχος της δράσης αυτής είναι η ατομική και συλλογική ευαισθητοποίηση αναφορικά με το θέμα των πρώτων βοηθειών και η καλλιέργεια σχετικών δεξιοτήτων.

Πεποίθηση του σχολείου είναι πως η σωστή παιδεία έχει τη δύναμη να καταστήσει τους σημερινούς μαθητές αυριανούς ενεργούς πολίτες με πλήρη συναίσθηση πως η ανθρώπινη ζωή είναι το πολυτιμότερο αγαθό που πρέπει να προστατεύεται.