21 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης και Ημέρα Κατά των Φυλετικών Διακρίσεων

Κατά τη διάρκεια της 30ης της γενικής συνδιάσκεψης στο Παρίσι το 1999, η Unesco υιοθέτησε την πρόταση να ανακηρυχθεί η 21η Μάρτη (εαρινή ισημερία) Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, με στόχο να υποστηριχθεί η γλωσσική πολυμορφία μέσω της ποιητικής έκφρασης και να αυξηθούν οι ευκαιρίες να ακουστούν οι γλώσσες που απειλούνται με εξαφάνιση.

Καθώς στο 5ο ΓΕ.Λ. Πατρών υπάρχει πολιτιστικό πρόγραμμα που υποστηρίζει ενεργά την ανάγνωση αλλά και συγγραφή ελληνόφωνης και αγγλόφωνης ποίησης (“Λογοτεχνία και Δημιουργική Γραφή”), αποφασίστηκε εκείνη η μέρα να γιορταστεί με την ανάγνωση εκ μέρους των μαθητών μας ποιημάτων από ανθρώπους που έχουν βιώσει τον αποκλεισμό.

Η εκδήλωση που παρουσιάστηκε είχε τίτλο Voices of the Oppressed, και χωριζόταν σε τρεις διακριτές ενότητες.

Στην πρώτη ενότητα με τίτλο “Η Ποίηση των Καταπιεσμένων”, οι μαθήτριες και μαθητές του προγράμματος διάβασαν, σε ελληνικά και αγγλικά, τα εξής ποιήματα: “Στον Σείριο Υπάρχουνε Παιδιά” του Federico Garcia Lorca, “Τι Πρέπει Να Κάνει Ένας Κάτοικος στη Γάζα Κατά Τη Διάρκεια Μίας Ισραηλινής Αεροπορικής Επιδρομής” του Μοσάμπ Αμπού Τόχα, “Γυφτάκι, Σκέφτονταν, Και Προσπερνούσαν” του Αύγουστου Κορτώ, “I Can’t Breathe” του George Floyd, “Blowin’ In The Wind” / “Αιωρείται Στον Άνεμο”, του Bob Dylan, “Σε Βρίσκει η Ποίηση” του Τίτου Πατρίκιου, “Still I Rise” της Maya Angelou, “Κίτρινα Άστρα” και “Αντιγόνη” της Γιανινά Ντεκουτίτε.  Ήταν μία ευκαιρία για το ακροατήριο να οικειωθεί ποιήματα και ποιητές έξω από τα σχολικά βιβλία, να πληροφορηθεί τις βιογραφίες των ποιητριών και ποιητών πίσω από αυτά και να συναισθανθεί το περιεχόμενο των στίχων με θέμα τον εκάστοτε αποκλεισμό.

Στη δεύτερη ενότητα με τίτλο “Γυναίκες και Ποίηση – Συνομιλία με Δύο Ποιήτριες της Πάτρας”, οι μαθήτριες και μαθητές του προγράμματος είχαν την ευκαιρία να διαβάσουν κάποια ποιήματα των εκπαιδευτικών/ποιητριών Ειρήνη Μπόμπολη (Φιλόλογος, ΓΕ.Λ. Ρίου) και Ελένη Σιγαλού (Φυσικός, Γυμνάσιο Μαζαρακίου), αλλά και να συνομιλήσουν μαζί τους ζωντανά, αφού οι εν λόγω ποιήτριες ήταν προσκεκλημένες στην εκδήλωση και είχαν την καλοσύνη να μας διαθέσουν, νωρίτερα, ποιήματά τους ώστε οι μαθητές να τα μελετήσουν εν όψει της εκδήλωσης.  Διατυπώθηκαν ερωτήματα όπως τα συνέλαβαν οι μαθητές και ανταλλάχθηκαν όμορφες απόψεις για την ποίηση, την αισθητική τη συγκίνηση, την απώλεια, τη λήθη, τη μνήμη, τον χρόνο, τον έρωτα, το τέλος.  Νομίζουμε πως ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες στιγμές της εκδήλωσης αυτές που οι μαθητές απευθύνονταν στις ποιήτριες άμεσα,  αιφνιδιάζοντάς τες με το βάθος και την τόλμη των ερωτήσεων.

Στην τρίτη ενότητα με τίτλο “Η Ποίηση των Μαθητών”, οι μαθήτριες και μαθητές του προγράμματος διάβασαν ποιήματα που έγραψαν οι ίδιες/-ιοι, κυρίως γύρω από τον έρωτα και τον φεμινισμό.  Ήταν σπουδαίο που ακούστηκαν οι στίχοι τους σε όλο το σχολείο, αποδεικνύοντας πως όλοι τελικά, συγγραφείς και αναγνώστες, συμπίπτουμε στα ίδια αγαπημένα θέματα, πως η ποίηση μάς αφορά όλους και μας ενώνει.

Η ποίηση άλλοτε ξεκίνησε ως τραγούδι, και η εκδήλωσή μας τίμησε και αυτή τη μορφή της ποίησης, με μελοποιημένα ποιήματα του Γκάτσου και του Ελύτη που ακούστηκαν από τη μαθήτρια Αγγελική Κώνστα και τη Μουσικό Εκπαιδευτικό Αθηνά Αδαμοπούλου, με τη συνοδεία, στο πιάνο, της Κατερίνας Ρούσσου.

Ρωτούσε κάποτε ο Χαίλντερλιν, “και οι ποιητές, τι χρειάζονται σε έναν μικρόψυχο καιρό;”  Η εκδήλωσή μας ήταν η απάντηση: ήταν, η γιορτή της ποίησης, ένα εναλλακτικό μάθημα γλώσσας και πολιτισμού για τους μαθητές.  Τούς φώτισε διαφορετικά κείμενα, που σέβονται τον άνθρωπο και δη τον καταπιεσμένο, τούς έδωσε τη δυνατότητα να αναμετρηθούν στον διάλογο με δύο σύγχρονες ποιήτριες, αλλά και να απελευθερώσουν την έκφρασή τους δημόσια, μέσα σε μία κοινότητα ενσυναίσθησης και αποδοχής που η τέχνη δημιουργεί.

Το πρόγραμμα “Λογοτεχνία και Δημιουργική Γραφή”, με συντονίστρια εκπαιδευτικό την κα. Δαλαμήτρου Μαρία, η οποία συντόνιζε και την όλη εκδήλωση, και βοηθούς τις εκπαιδευτικούς Ραβαζούλα Παναγιώτα και Πετροπούλου Σταυρούλα, θα ολοκληρώσει τον κύκλο του με τη δημοσίευση πρωτότυπων έργων, ποίησης και διηγήματος, των μαθητών στην εφημερίδα του σχολείου “Κοινωνία Μαθητική”.  Η εφημερίδα μετρά πάνω από τριάντα χρόνια κυκλοφορίας, έχει βραβευθεί και τη συντονίζουν φέτος οι Δημήτρης Καλτσάς (Δ/ντής) και Μιχάλης Σαμπαζιώτης (Υπ/ντής).

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή τους στην εκδήλωση τις μαθήτριες και τους μαθητές: Βερροίου Βασιλική, Βουκελάτου Βασιλική, Ιωακειμίδη Άρτεμις, Καννελοπούλου Βασιλική, Κατριμπούζα Θεοδώρα, Κόκκα Αδαμαντία, Κουντούρη Ουρανία, Κώνστα Αγγελική, Λαμπίρης Βλάσσης, Λαουρδέκης Αθανάσιος, Λουκατάρη Εμμανουέλα, Μαζαρακιώτης Παναγιώτης, Παπαδημητροπούλου Παναγιώτα, Παρασκευόπουλος Αλέξιος, Σπηλιοπούλου Ελένη.

Η παρουσίαση της ημερίδας έγινε με τρόπο υποδειγματικό και επαγγελματικό από την καθηγήτρια Δαλαμήτρου Μαρία ΠΕ06