24/01/24 Ενημέρωση από αξιωματικό της τροχαίας Πατρών στους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου, στην κυκλοφοριακή αγωγή και τους κανόνες οδηγικής συμπεριφοράς και ασφάλειας.

Τα τροχαία ατυχήματα σύμφωνα με έρευνες τείνουν να εξελιχθούν σε μάστιγα για την ελληνική κοινωνία. Καθημερινά άτομα νεαρής ηλικίας βρίσκουν τραγικό θάνατο στους ελληνικούς δρόμους.

Για το φλέγον αυτό ζήτημα οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν από ειδικά καταρτισμένο εκπρόσωπο της τροχαίας Πατρών στις  24/01/24.

Ο ειδικός ομιλητής τόνισε τις αστοχίες και τα σφάλματα των οδηγών, επεσήμανε τους  κινδύνους στο οδικό δίκτυο και επέστησε την προσοχή στους κανόνες  οδηγικής συμπεριφοράς και ασφάλειας.

Η επιμόρφωση στην κυκλοφοριακή αγωγή κρίνεται αναγκαία και επιβεβλημένη καθώς συμβάλλει στην ευαισθητοποίηση των μαθητών εφήβων και στην διαμόρφωση αυριανών οδηγών με σωστή οδηγική νοοτροπία και στάση.