14/02/24 Βιωματική παρέμβαση από Καλλίπολις στους μαθητές- μαθήτριες της Β τάξης τμήματα Β1 , Β2.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ 5ου ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ «ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ»

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

14 Φεβρουαρίου 2024

Η Επιστημονική Ομάδα του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας «Καλλίπολις» σχεδίασε και πραγματοποίησε στο σχολείο μας την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2024 (2η-4η  διδακτική ώρα) βιωματικές παρεμβάσεις  στους μαθητές της Β΄ Λυκείου.

Κατάλληλα εκπαιδευμένα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης υλοποίησαν τις στοχευμένες βιωματικές δράσεις δίνοντας έμφαση σε θέματα που αφορούν την έκφραση και τη διαχείριση συναισθημάτων στην περίοδο της εφηβείας, την κατανόηση και διαχείριση των επιρροών στη λήψη αποφάσεων καθώς και τους τρόπους υπεράσπισης του εαυτού στην πίεση της παρέας.

Μέσα από δημιουργικούς τρόπους  δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές των τμημάτων Β’1 και Β’2 να εκφραστούν ελεύθερα, να ανταλλάξουν απόψεις, να αλληλεπιδράσουν με τους συμμαθητές τους και να μοιραστούν τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες τους.