2η Μαθητική ημερίδα για την κλιματική αλλαγή

Το Σάββατο 1-4-2023 ομάδα μαθητών της Β΄Λυκείου του σχολείου μας συμμετείχαν στην 2η μαθητική ημερίδα για την κλιματική αλλαγή, που διοργάνωσε το ΓΕΛ ΡΙΟΥ με θέμα:

“ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΖΗΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΙ
ΤΩΝ ΑΚΡΑΙΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ.
ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΘΕΣΕΙΣ, ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ”

Η ημερίδα περιλάμβανε τις ακόλουθες θεματικές ενότητες:
Ι. Αίτια και μέτρα αντιμετώπισης της Κλιματικής Αλλαγής. Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας
ΙΙ. Κλιματική αλλαγή και ακραία περιβαλλοντικά φαινόμενα – Κοινωνικός και οικονομικός αντίκτυπος
ΙΙΙ. Κλιματική Αλλαγή και Παγκόσμια Υγεία
IV. Οικολογικό αποτύπωμα της Κλιματικής Αλλαγής

Οι μαθητές μας, επέλεξαν να συμμετέχουν με παρουσίαση αφίσας με τίτλο:

“Η κλιματική αλλαγή έχει χτυπήσει κόκκινο! Τώρα είναι η σειρά σου!”

Στο πλαίσιο της ημερίδας πραγματοποιήθηκαν ομιλίες, από διακεκριμένους προσκεκλημένους και απαντήθηκαν ερωτήματα των συμμετεχόντων.

Οι μαθητικές ομάδες των συμμετεχόντων σχολείων ( ΓΕΛ ΡΙΟΥ, 9ο ΓΕΛ, 11ο ΓΕΛ, ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ, ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ) παρουσίασαν τα έργα τους σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο και ακολούθησε σχετική συζήτηση.

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ
Σαλούστρου Ελένη ΠΕ 04.04     Δαβάνου Βασιλική ΠΕ 03-ΠΕ 86     Μουτάφης Χρήστος ΠΕ 02

Δείτε φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση:

Η εκδήλωση στον τοπικό τύπο!