1η ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ:

5ο Γ.Ε.Λ., ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

7-13/1/2024

Στα πλαίσια του σχεδίου Erasmus+ του 5ου ΓΕ.Λ. Πατρών με τίτλο “Point of EU: Enhancing European Identity, Understanding European Projects” (Ενισχύοντας την Ευρωπαϊκή Ταυτότητα, Κατανοώντας τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα), δύο εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετείχαν στην πρώτη κινητικότητα, στην Κοπεγχάγη της Δανίας.

Οι εκπαιδευτικοί έλαβαν μέρος σε σεμινάριο με θέμαΠαρακολούθηση και Αξιολόγηση Προγραμμάτων και Σχεδίων”, το οποίο παρέχεται από τον επιμορφωτικό οργανισμό In Dialogue.

Με το πέρας του σεμιναρίου, οι εκπαιδευτικοί πιστοποιήθηκαν στα εξής:

• την κατανόηση των σταδίων της αξιολόγησης, ως τρόπου μάθησης
  • τη γνώση του ποια είναι τα ενδιαφερόμενα μέλη της αξιολόγησης και πώς εμπλέκονται
  • τη δυναμική των σωστών ερωτήσεων κατά τη διαδικασία μίας αξιολόγησης
  • συγκεκριμένες μεθόδους για την επεξεργασία των αποτελεσμάτων μίας αξιολόγησης (ανατροφοδότηση/follow up)
  • την εφαρμογή ενός ολοκληρωμένου σχεδίου αξιολόγησης στο πρόγραμμα/πρότζεκτ του οργανισμού τους
  • θεωρητική υποστήριξη με τη μέθοδο Appreciative Inquiry/Systemic Approach

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί είναι συντονιστές των δύο ευρωπαϊκών προγραμμάτων του σχολείου (Erasmus+, European Parliament Ambassador School) και φιλοδοξούν να χρησιμοποιήσουν τα φύλλα εργασίας του σεμιναρίου ώστε να αξιολογήσουν με καινοτόμο τρόπο τα παραγόμενα αποτελέσματα των προγραμμάτων του σχολείου.  Μακροπρόθεσμα, αυτό θα σημάνει βελτιωμένες τεχνικές διαχείρισης των προγραμμάτων προς όφελος των μαθητών, των εκπαιδευτικών και του σχολείου συνολικά.

Όπως και με αυτή την κινητικότητα, κάθε ευρωπαϊκό πρόγραμμα τονώνει το προφίλ του σχολείου, την εξωστρέφειά του και τη δικτύωσή του με άλλα σχολεία.  Φέρνει νέες πιθανότητες συνεργασίας και καθιστά πιο ελκυστική τη μάθηση για τους εφήβους, αφού τους εμπλέκει δημιουργικά σε ομαδικές εργασίες με θέματα ευρωπαϊκού ενδιαφέροντος: η συμμετοχή στον δημοκρατικό βίο, τα ανθρώπινα δικαιώματα, η Ευρωπαϊκή Ένωση, η ενεργή πολιτειότητα είναι αυτά που θα εξασκήσει το τρέχον σχέδιο Erasmus+ στις υπόλοιπές του κινητικότητες.

Για το 5ο ΓΕ.Λ. Πατρών,

οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί,