Εκπαιδευτική επίσκεψη στα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) της Πάτρας.

Την Παρασκευή 16-02-2024  πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) της Πάτρας.

Συγκεκριμένα, ομάδα 19 μαθητριών -μαθητών, με ενδιαφέρον στις Επιστήμες Υγείας, συμμετείχαν σε εργαστηριακές ασκήσεις στο μάθημα της Βιολογίας. Πλασμόλυση κυττάρων κρεμμυδιού, μικροσκοπική παρατήρηση στομάτων φύλλων, χλωροπλαστών, πυρήνων φυτικών και ζωικών κυττάρων μετά από χρώση, ενζυμική δράση, ήταν μερικές από τις ασκήσεις που πραγματοποίησαν οι μαθητές, με ιδιαίτερο ενθουσιασμό.

Ευχαριστούμε τους υπευθύνους του ΕΚΦΕ Πατρών για τη φιλοξενία και ιδιαιτέρως τον κ. Φερτάκη Βασίλη,  υπεύθυνο Βιολόγο, για την εξαιρετική συνεργασία!

Οι καθηγητές Οικονόμου Δημήτριος ΠΕ 0402 και Σαλούστρου Ελένη ΠΕ 0404 συνόδευσαν τους μαθητές στην εκπαιδευτική επίσκεψη.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό: