ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ 5ου ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ «ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ»
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ
26 Φεβρουαρίου 2024
Βιωματικές παρεμβάσεις σχεδιασμένες από την Επιστημονική Ομάδα του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Περιφερειακής Ενότητας Αχαΐας «Καλλίπολις» πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024 (2η-4η διδακτική ώρα) στους μαθητές της Β΄ Λυκείου.
Επιστημονικά κατηρτισμένα στελέχη του Κέντρου Πρόληψης απευθύνθηκαν στους μαθητές των τμημάτων Β3 και Β4 και επεξεργάστηκαν με βιωματικό τρόπο θέματα που αφορούν την έκφραση και τη διαχείριση συναισθημάτων στην περίοδο της εφηβείας , την κατανόηση και διαχείριση των επιρροών στη λήψη αποφάσεων, καθώς και τους τρόπους υπεράσπισης του εαυτού στην πίεση της παρέας.
Στο πλαίσιο της δράσης δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να ανταλλάξουν απόψεις, συναισθήματα και εμπειρίες μεταξύ τους ,να συμμετάσχουν στην ομάδα και να συνεργαστούν καθώς και να ευαισθητοποιηθούν σε κοινωνικά θέματα.