11/04/2024 Συμμετοχή του 5ου Γενικού Λυκείου Πατρών στην Ολομέλεια του Ευρωκοινοβουλίου.

Την Πέμπτη, 11 Απριλίου 2024, το σχολείο μας συμμετείχε διαδικτυακά στην συνεδρίαση στο Ημικύκλιο του Ευρωκοινοβουλίου, ένα από τα 10 σχολεία από την Ελλάδα, σε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση με προεδρεύοντα τον κ. Δημήτρη Παπαδημούλη, αντιπρόεδρο του Ευρωκοινοβουλίου.

Στη συνεδρίαση συμμετείχαν μαθητές από πολλές χώρες της Ευρώπης σε μια εμβριθή συζήτηση για τα Γυναικεία Δικαιώματα και τη Βία εναντίον των Γυναικών. Οι απόψεις που εκφράστηκαν κατέδειξαν το μέγεθος του προβλήματος ενώ ο Αντιπρόεδρος του Ευρωκοινοβουλίου, κ. Παπαδημούλης, αναφέρθηκε σε όλες τις νομοθετικές ρυθμίσεις που έχουν προωθηθεί για να βελτιώσουν την χαίνουσα κατάσταση.

Οι Junior Ambassadors με τις τοποθετήσεις και τις ερωτήσεις τους, κατέγραψαν την αγωνία της νέας γενιάς στο ζήτημα της έμφυλης βίας, που τα τελευταία χρόνια παρουσιάζει ανησυχητική αύξηση. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να ανταλλάξουν απόψεις με μαθητές άλλων χωρών πάνω στο φλέγον αυτό ζήτημα.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος EPAS, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.